Brasserie

Baylan kültürüne yakışan şıklık ve kalitede sadece 60 kişi kapasiteli bu sıradışı mekan, özel hazırlanan öğle ve akşam menüsü, hafta sonu açık büfe kahvaltısı, farklı yiyecek sunumları, sofistike detayları ve incelikli servis anlayışıyla benzer mekanlardan ayrılıyor.

Konsept menüsüyle iştah kabartırken kullanılan gümüş çatal-bıçak setlerinden Limoges porselenlere, masa örtülerinden yiyecek sunumuna kadar her detay ile misafirlerine sonsuz özen gösteriyor.

Baylan’ın restaurant bölümünde yer alan menü ise üç Michelin yıldızı sahibi ünlü Fransız Şef Alain Ducasse’ın sahibi olduğu aşçılık okulunda, Alain Ducasse ve ekibinin reçeteleriyle oluşturuldu. Türk damak zevkini Avrupa kalitesiyle bir araya getiren değişik yiyeceklere imza atan Baylan ekibi misafirlerini şaşırtacak yiyecekler hazırlamaya devam ediyor.

Bebek Baylan’ın mutfak şefi Tim Briggs misafirlerine mesajı;
“Tek isteğimiz; misafirlerimizin kendilerini evlerinde hissetmeleri. Baylan’da misafirlerimizin keyif almalarını ve kendilerini mükemmel hissetmelerini arzu ediyoruz. Bizim için kalite çok önemli. Menümüzde, taze ve yöresel ürünler kullanıyoruz. Bütün yemeklerimizin standartların dışında olmasını ve özel tatlar içirmesini istiyoruz.”