Büyüyen Baylan

Bebek’teki yeni mağaza ile pastane kültürüne ve yeme-içme anlayışına taptaze yaklaşım

Eski anıları korumanın yanı sıra pastanecilik geleneğini çağdaş bir havayla yaşatmak isteyen Baylan’ın yeni mekanı, farklı konseptlere hitap eden üç farklı kattan oluşuyor. Mağazanın hemen girişinde açık bir tezgahta Baylan’ın klasik tatlılarının yanı sıra menüye yeni eklenen tuzlu atıştırmalıklar ve sandviçler sergileniyor. Girişin üst katında yer alan bar alanında ve üzeri açılabilen teras kısmında, iş çıkışı birer içki içmenin keyfi eşsiz deniz manzarası ile bütünleşiyor. Girişin alt katında ise Baylan, kültürüne yakışan şıklık ve kalitede bir brasserie hizmet veriyor. Sadece 60 kişi kapasiteli bu sıradışı mekan özel hazırlanan öğle ve akşam menüsü, farklı yiyecek sunumları, sofistike detayları ve incelikli servis anlayışıyla benzer mekanlardan ayrılıyor.

Lezzet, lezzet ve yine lezzet

Baylan’ın madlen ve draje çikolatalarının dışındaki tüm çikolataları el yapımı. Çikolata tutkunlarına tam 33 farklı çeşit ile seslenen Baylan’ın spesiyal çikolataları, Altınmarka’nın Hadımköy’deki fabrikasının özel el işçiliği bölümünde Baylan şefleri tarafından özenle hazırlanıyor. Baylan’ın restaurant bölümünde yer alan menü ise üç Michelin yıldızı sahibi ünlü Fransız Şef Alain Ducasse’ın sahibi olduğu aşçılık okulunda, Alain Ducasse ve ekibinin reçeteleriyle oluşturuldu. Türk damak zevkini Avrupa kalitesiyle bir araya getiren değişik yiyeceklere imza atan Baylan ekibi misafirlerini şaşırtacak yiyecekler hazırlamaya devam edecek.

Türkiye’de sayılı noktada kullanılan üstün pişirme teknolojisi

Baylan, Türkiye’de sadece en büyük otellerin yiyecekleri koruma amacıyla kullandığı özel vakum teknolojisi ‘sous-vide’ ile yiyeceklerini en hijyenik şartlar altında korumanın yanı sıra aynı teknoloji sayesinde mönüsünde yer alan tüm yemekleri ateşe değmeden, suda pişiriyor. Yurtdışından ithal edilen ısıya dayanıklı, hijyenik poşetler içerisinde saklanan yiyecekler, sous-vide teknolojisi sayesinde uzun süre taze kalıyor ve kokusunu, aromasını ve tadını koruyor.

Limoges porselenler ve gümüş servis takımlarında lezzetli anlar

Konsept mönüsüyle iştah kabartan Baylan’da kullanılan özel servis takımları ve özel tasarım bardaklar da Baylan’ın misafirlerine gösterdiği özenini simgeliyor. Gümüş çatal-bıçak setlerinden Limoges porselenlere, masa örtülerinden yiyecek sunumuna kadar her detay, Baylan’ın tarihine nasıl sahip çıktığının bir göstergesi.

Baylan’ın arkasındaki güç

Baylan, Bebek’teki yeni mekanında mönüye katılan yeni lezzetlerinden hizmet kalitesine, kimlik çalışmasından dekorasyonuna, masadaki servis elemanlarından mönüsüne kadar her ayrıntıda farkını gösteriyor.

Baylan’ın yenilenen kurumsal kimliği dünyaca ünlü tasarımcı Bülent Erkmen’e teslim edilirken, makaronlarının özel kutuları ise Yeşim Bakırküre tarafından tasarlandı. Bebek Baylan’da kullanılan bardaklar Fransa’nın ünlü tasarım evi Silo Design tarafından üretiliyor. Baylan’ın mimarisinde ise Mustafa Toner ve ekibi ile Altın Yapı imzası bulunuyor.

Açık olduğu gün ve saatler

Bebek mağazası hafta içi saat 07.30- 24.00, hafta sonları ise 07.30- 02.00 saatleri arasında ‘Baylan kültürünü’ yaşatmaya devam ediyor.